Péče o štěně

Štěně je zvyklé žrát z misky, takže ho nekrmte z ruky. Z ruky mu můžete podat piškotek, kus jablíčka, kůrku chleba, kousek banánu apod. – tedy jen něco jako odměnu (bonbon). Frekvence krmení je cca 3x denně. Bude-li štěně hodně přibírat, uberte, bude-li se naopak jevit hubené, přidejte. Jsou zvyklá na krmivo Royal Canina puppy mini – pro štěňata malých plemen psů. Při odběru dostanete pochopitelně vzorek. Následuje řada Royal Canina Junior, toto krmivo je celkem běžně k dostání v různých prodejnách Zvěrokruhu, či Zverimexech. Zvolíte-li jinou značku, nezapomeňte napřed trochu krmiv smíchat, aby přechod nebyl náhlý, štěně by mohlo mít zažívací potíže.


Štěně musí mít neustálý přístup k čisté, pitné vodě a je dobré misku s vodou dávat na stejné místo. Doporučuji misku poněkud těžší (z kameniny apod.), aby se snadno nedala zvrhnout. Štěně musíte naučit na obojek a vodítko sami, ve společenství druhých štěňat to opravdu nejde. Nejprve učíme na obojek, a to tím, že mu ho několikráte za den dáme na krk a po chvíli sundáme, a to do doby až mu nebude vadit – nebude se drápat na krku a nebude se snažit „tu věc sundat“. Na vodítko ho učíme obdobně – nejprve krátce a necháme štěně „prchat“, aby si zvyklo, že být na vodítku je normální. Učíme štěně slyšet na své jméno, přičemž není nutné používat oficiální jméno, ale zvolíme tu variantu, která se nám líbí, je to opravdu jen Vaše věc. Ovšem v oficiálním styku – tj. v přihláškách na výstavu, bonitaci apod. musíte používat jeho jméno, které má v rodokmenu, a to včetně chovatelské stanice (např. Alžběta Fidwor z Císařského mlýna – říkalo se jí Betynka). Štěně očkujeme podle veterinárních předpisů – v očkovacím průkaze je vždy uvedeno kdy je nutno zvíře přeočkovat. Rovněž doporučujeme nešetřit a pořídit miláčkovi očkovaní proti psincovému kašli, byť Vy ho ve psinci nemáte, ale může se nakazit od jiného, méně opatrovaného psíka. Dále je dobré čas od času (cca 1x za 2 – 3 měsíce – podle rady veterináře) ho odčervit kvalitním přípravkem, nejlépe spotem, který se kape mezi srst na krku. My jsme spokojeny s přípravkem „Stronghold“, protože je cílený jak na vnitřní, tak i na vnější parazity.


Neváhejte změnit veterináře, máte-li pocit, že mu nejde ani tak o zdraví Vašeho psa, ale o Vaše peníze, nebo se alespoň přesvědčte konzultací s jiným veterinářem, zda je „doporučovaný zákrok“ opravdu nutný. Budete-li potřebovat radu od nás, jsme Vám samozřejmě k dispozici, rády poradíme s čímkoliv.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.